Kupírování uší je považováno za týrání podle § 4 odst. 1, písm. g) zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, který stanoví, že se za týrání považuje provádět chirurgické zákroky za účelem změny vzhledu nebo jiných vlastností zvířete, a to i v případě, že by uvedené zákroky byly provedeny za použití prostředků pro celkové nebo místní znecitlivění, prostředků snižujících bolest nebo jiných metod, zejména kupírovat uši. Kupírování uší je tedy zakázané.

Krácení ocasu (jako výjimka z výše uvedeného zákazu provádět chirurgické zákroky za účelem změny vzhledu nebo jiných vlastností zvířete) je možné podle § 7 odst. 3, písm. c) zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, pouze u štěňat do 7 dnů od narození. Později už to není možné ani se znecitlivěním.

Ohledně uchovnění psů plemene Cane Corso Českomoravská kynologická unie (ČMKU) stanovila jako jednu z chovných podmínek následující:

a) absolvování výstavy vyššího typu (minimálně se zadáváním CAC) pod záštitou ČMKU (tj. výstav pořádaných v České republice, nikoliv v zahraničí) s výsledným hodnocením výborný nebo velmi dobrý v mezitřídě, třídě otevřené, pracovní, vítězů nebo šampionů.  
 
nebo b) bonitace dle bonitačního řádu klubu a za principu dodržení řádů ČMKU (např. posuzovat musí rozhodčí pro posuzování exteriéru psů s aprobací na daná plemena a musí být dána možnost odvolání). 

Předvádění psů, u nichž bylo provedeno kupírování uší nebo psů, u nichž bylo provedeno krácení ocasu po 7. dnu od narození, je na výše uvedených akcích ČMKÚ zakázáno, neboť zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání v § 2 zakazuje všechny formy propagace týrání zvířat s tím, že za propagaci týrání zvířat se podle § 4a zákona na ochranu zvířat proti týrání považuje zejména vystavování, jiné demonstrace nebo předvádění zvířete, na kterém bylo provedeno kupírování uší nebo krácení ocasu po 7. dnu od narození, na veřejném vystoupení.

Z výše uvedených důvodů tedy nemohou být psi, u nichž bylo provedeno kupírování uší, Cane Corso klubem ČR uchovněni. Co se týče psů se zkráceným ocasem, tak pokud ke zkrácení ocasu došlo do 7 dnů od narození psa, je uchovnění možné. Cane Corso klub Česká republika však zkracování ocasu nedoporučuje, a to vzhledem k tomu, že standard FCI pro plemeno Cane Corso je bez zkráceného ocasu. V řadě zemí není možné psy plemene Cane Corso se zkráceným ocasem vystavovat, a i v případě, že je vystavování psů se zkráceným ocasem povoleno, rozhodčí na výstavách přihlíží k tomu, zda vystavovaný pes odpovídá standardu pro Cane Corso (tj. bez zkráceného ocasu) či nikoliv. Ke zkracování ocasu není vůbec žádný důvod.

Některé fotografie zachycují jedince s kupírovanýma ušima. Kupírování uší je dle současné legislativy zakázáno zákonem.